środa, 20 lutego 2013

Rooibos - właściwości


Wykaz substancji odżywczych

Zawartość pierwiastków (w 200 ml naparu rooibos)
Pierwiastek
Zawartość [mg]
Żelazo [Fe]
0,07
Potas [K]
7,12
Miedź [Cu]
0,07
Wapń [Ca]
1,09
Mangan [Mn]
0,04
Fluor [F]
0,22
Cynk [Zn]
0,04
Magnez [Mg]
1,57
Sód [Na]
6,16

Przeciwutleniacze zawarte w herbacie rooibos:
·        eugenol
·        kwas kawowy
·        kwas protokatechowy
·        kwas ferulowy
·        kwercetyna
·        izokwercytryna
·        rutyna
·        izowiteksyna
·        luteolina
·        kwas askorbinowy
·        kwas p-kumarowy
·        kwas p-hydroksybenzoesowy
·        kwas wanilinowy
·        kwas syryngowy

Fizjologiczne i terapeutyczne działanie metabolitów rooibos
DZIAŁANIE
ZWIĄZEK
Przeciwbólowe
terpinen-4-ol
Antyalergiczne
terpinen-4-ol
Przeciwastmatyczne
terpinen-4-ol
Antybakteryjne
terpinen-4-ol
eugenol
kwas ferulowy
kwas kawowy
kwas protekatecholowy
(+)-katechina
Przeciwgrzybiczne
kwas ferulowy
kwas kawowy
kwas p-kumarowy
kwas protekatecholowy
Przeciw drożdżakom
Eugenol
kwas ferulowy
Przeciwwirusowe
kwas kawowy
kwas protekatecholowy
kwercetyna
Wykrztuśne
terpinen-4-ol
(1)-pinitol
Hipotensyjne
terpinen-4-ol
mircen
Hipotermiczne
terpinen-4-ol
eugenol
Przeciw robakom
kwas wanilinowy
Przeciw arytmii
kwas ferulowy
Wzmacniające dotlenienie mięśnia sercowego
kwas protekatecholowy
Przeciwhepatotoksyczne
kwas kawowy
kwas p-kumarowy
kwas protekatecholowy
(+)-katechina
Przeciwdepresyjne
eugenol
Rozkurczowe
terpinen-4-ol
Zapobiegające kruchości naczyń krwionośnych
rutyna
Antymutagenne
kwas p-hydroksybenzoesowy
Przeciwcukrzycowe
pinitol
Antyanafilaktyczne
(+)-katechina
Przeciwzakrzepowe
(+)-katechina
Homeostatyczne
(+)-katechina
Antycholesterolemiczne
(+)-katechina
Łagodzące objawy acydurii orotowej
urydyna
Hamujące próchnicę zębów
(+)-katechina

Herbata rooibos nie zawiera kofeiny i innych alkaloidów i charakteryzuje się niską zawartością tanin. W związku z tym jest polecana dzieciom, kobietom w ciąży i karmiącym. Ponadto jest całkowicie naturalna. Nie zawiera barwników ani konserwantów. Stwierdzono, że pomaga w bezsenności, zaburzeniach snu i bólach głowy. Może zastępować powszechnie stosowaną melisę.

Niektóre substancje odżywcze, tak zwane przeciwutleniacze, mogą odgrywać istotną rolę w zapobieganiu nowotworom, chorobom sercowo-naczyniowym i starzeniu się organizmu. Przykładem znanych przeciwutleniaczy są witamina C i witamina E, dwie substancje, które stanowią część normalnej diety każdego człowieka. Nasz pokarm zawiera również inne składniki o silnej aktywności antyoksydacyjnej, czyli flawonoidy. Herbata rooibos jest bogata w te związki. Jej zdrowotne właściwości wiążą się głównie z antyoksydacyjnym działaniem flawonoidów.
Flawonoidy wykazują działanie silniejsze niż witamina C. Badania laboratoryjne wykazały, że przeciwutleniająca aktywność rooibos jest mniej lub bardziej zbliżona do takiej aktywności czarnej i zielonej herbaty. Flawonoidy z rooibos zostały dość dobrze poznane. Najważniejszym z nich jest aspalatyna znaleziona tylko i wyłącznie w rooibos. Zidentyfikowano ponadto kilka innych flawonoidów, w tym notofagina, witeksyna, izowiteksyna, orientyna, izoorientyna, luteolina i kwercetyna. W trakcie fermentacji, aspalatyna może być przekształcana do innych wykazujących silniejsze właściwości przeciwutleniające substancji.
Badanie przeprowadzone przez Awoniyi i wsp. miało na celu porównanie zmniejszenia stresu oksydacyjnego w tkance jąder szczura przez rodzime herbaty ziołowerooibos i chińską zieloną herbatę oraz komercyjne suplementy herbaty rooibos i herbaty zielonej. Samce szczurów Wistar (n = 60) były karmione przez 10 tygodni zarówno fermentowaną rooibos, "zieloną" rooibos, chińską zieloną herbatą, suplementami herbaty rooibos i herbaty zielonej. Stres oksydacyjny (OS) indukowany był u wszystkich zwierząt przez wstrzyknięcie dootrzewnowo wodoronadtlenku t-butylu przez 2 ostatnie tygodnie badania. Dysmutaza ponadtlenkowa (SOD) zwiększyła swoją aktywność znacząco (p<0,05) w tkance jądra szczurów po podaniu fermentowanej rooibos, zielonej herbaty i suplementów rooibos w porównaniu z kontrolą. Poziom glutationu u szczurów, które dostały supementy zielonej herbaty był istotny statystycznie wyższy (p<0,05) w porównaniu z kontrolą. Stężenie reaktywnych form tlenu (ROS) istotnie się obniżyło (p<0,05) u szczurów, które dostały suplement rooibos, podczas gdy peroksydacja lipidów mierzona jako substancje reaktywne kwasu tiobarbiturowego (TBARS) była znacząco (p<0,05) niższa u szczurów, które spożywały fermentowaną rooibos i herbatę zieloną. Oba ekstrakty z fermentowanej rooibos i zielonej herbaty mogą być skuteczne w ochronie tkanki jądra przed uszkodzeniami oksydacyjnymi. Mechanizmy za to odpowiedzialne to zwiększenie mechanizmów obronnych przeciwutleniacza u szczurów, przy jednoczesnym zmniejszeniu peroksydacji lipidów.
W kolejnym badaniu dokonano oceny wpływu picia herbaty rooibos na całkowitą pojemność antyoksydacyjną (TAC), poziom triacylogliceroli, stężenie cholesterolu i glikemię u ludzi.
In vitro, herbata rooibos niesfermentowana wykazywała o 28% wyższą pojemność antyoksydacyjną (pomiar całkowitej zdolności zmiatania wolnych rodnikówTRAP) niż herbata fermentowana. Badanie cross-over zostało przeprowadzone na 15 zdrowych ochotnikach, którzy spożywali 500 ml wody, niefermentowaną rooibos lub fermentowaną herbatę rooibos. Zdolność antyoksydacyjna znacznie wzrosła w przypadku obu herbat osiągając najwyższy poziom w pierwszej godzinie po konsumpcji (+6,6%, p<0,05 – herbata fermentowana, +2,9%, p<0,01 herbata niefermentowana). Nie odnotowano zmian w poziomie triglicerydów, cholesterolu i kwasu moczowego. Nastąpił przejściowy wzrost glikemii po 30 minutach od spożycia herbaty.
  
Herbata rooibos jest bogatym źródłem wielu pierwiastków niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu m. in.: wapnia, potasu, magnezu, żelaza, cynku i sodu, jak również pierwiastków śladowych, takich jak miedź, mangan i fluoru. Może więc stanowić uzupełnienie diety w wymienione związki mineralne.
  
Kojący wpływ na dzieci herbaty rooibos został odkryty przez Anneke Theron i jest obecnie powszechnie stosowany jako uzupełnienie mleka dla niemowląt, które są podatne na kolki. Przeciwskurczowe i antyalergiczne działanie zostały przypisane kwercetynie, jednemu z głównych flawonoidów herbaty z czerwonokrzewu.

Właściwości hepatoprotekcyjne 
            Wpływ rooibos na wątrobę badano na modelu szczura z uszkodzeniem tego narządu indukowanego przez czterochlorek węgla (CCl4). Herbata rooibos, tak jak N-acetylo-L-cysteina, której  użyto do porównania, wykazały histologczną regresję stłuszczenia i marskości wątroby z istotnym hamowaniem wzrostu tkankowego stężenia dialdehydu malonowego, triacylogliceroli i cholesterolu. Ponadto herbata rooibos hamowała głównie wzrost aktywności aminotransferaz w osoczu (ALT, AST), fosfatazy alkalicznej i stężenie billirubin, które uważane za funkcjonalne markery stanu wątroby. Efekt działania przeciw zwłóknieniu wątroby w eksperymentalnym modelu wątroby szczura sugeruje, że stosowanie herbaty rooibos jako roślinnego czynnika hepatoprotekcyjnego może znaleźć zastosowanie w diecie pacjentów ze schorzeniami wątroby.
            W podobnym badaniu użyto również CCl4 w celu uszkodzenia wątroby u szczurów. Celem doświadczenia było określenie wpływu herbaty rooibos na stres oksydacyjny i antyoksydacyjny status wątroby. Działanie czterochlorku węgla (CCl4) przez 10 tygodni, obniżyło w wątrobie stężenie zredukowanej i utlenionej formy koenzymu Q9 (CoQ9H2 i CoQ9), nastąpiło też obniżenie poziomu α-tokoferolu, a jednocześnie wzrosło stężenie dialdehydu malonowego (MDA), który jest wskaźnikiem peroksydacji lipidów. Herbata rooibos podawana szczurom po uszkodzeniu watroby przez CCl4 powodowała odbudowanie tkanki uszkodzonej poprzez przywrócenie odpowiedniego stężenia CoQ9H2 i α-tokoferolu oraz  zahamowanie tworzenia MDA (wszystkie wartości były porównywalne jak u zdrowych zwierząt). Dlatego spożywanie herbaty rooibos jako bogate źródło naturalnych antyoksydantów może być zalecane u pacjentów cierpiących na choroby wątroby.
  
             Uličná i wsp. przeprowadzili badanie, którego celem było zbadanie wpływu herbaty rooibos jako naturalnego źródła przeciwutleniaczy na profilaktykę i leczenie stresu oksydacyjnego u szczurów z cukrzycą indukowaną streptozotocyną. Przewidywane istotne zmiany biochemiczne charakterystyczne dla eksperymentalnie wywołanej cukrzycy stwierdzono w osoczu i tkankach osiem tygodni po podaniu streptozotocyny. Podawanie alkalicznych wodnych ekstraktów herbaty rooibos (lub N-acetylo-Lcysteinę dla porównania) szczurom z cukrzycą nie wpłynęło na markery tej choroby (glukoza, hemoglobina glikowana i fruktozaminy). Oprócz parametrów charakteryzujących hepatotoksyczne działanie streptozotocyny, herbata rooibos znacznie obniżała poziom końcowych produktów glikacji (AGEs) i dialdehydu malonowego (MDA) w osoczu i w różnych tkankach szczurów z cukrzycą, szczególnie stężenie MDA w soczewce. Dzięki powyższym wynikom można stwierdzić, że przeciwutleniające związki zawarte w herbacie rooibos częściowo zapobiegają stresowi oksydacyjnemu. Dlatego herbata rooibos powszechnie stosowana jako napój może być zalecana jako adiuwant w zapobieganiu i leczeniu naczyniowych powikłań cukrzycy, zwłaszcza do ochrony śluzówek oka chroniąc je przed ich peroksydacją przez reaktywne formy tlenu. 

Flawonoidy zmniejszają przepuszczalność oraz kruchość naczyń krwionośnych i chłonnych. W związku z tym są stosowane do leczenia zmęczonych nóg, skurczy a także różnych zaburzeń układu krążenia. Wykazano również, że flawonoidy zmniejszają ryzyko chorób serca.
W Południowej Afryce przeprowadzono badanie na grupie 40 dorosłych osób. Doświadczenie miało na celu określenie wpływu konsumpcji herbaty rooibos m.in. na parametry stresu oksydacyjnego oraz na ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia. Przez 6 tygodni badani wypijali dziennie 6 filiżanek fermentowanej tradycyjnej herbaty rooibos. Wyniki nie wykazały zmiany zdolności antyoksydacyjnej w osoczu, ale całkowity poziom polifenoli w osoczu znacznie wzrósł po konsumpcji rooibos w porównaniu z kontrolą (z 79,8 ± 16,9 mg/l do 89,8 ± 14,1 mg/l). Odnotowano też znaczący spadek markerów peroksydacji lipidów w osoczu po wypiciu rooibos, czyli stężenia sprzeżonych dienów (167,3 ± 29,5 nmol/ml vs 108,8 ± 20,1 nmol/ml) i substancji reagujących z kwasem tiobarbiturowym (1,9 ± 0,6 μmol/l ± 0,3 vs 0,9 μmol/l). Zredukowany glutation (797 ± 238 μmol/l vs 1082 ± 140 μmol/l) i stosunek GSH:GSSG (41 ± 14 vs 76 ± 17) znacząco wzrosły po spożyciu herbaty rooibos. Ponadto, dzięki konsumpcji tego napoju znacznie obniżył się poziom cholesterolu LDL (4,6 ± 1,3 mmol/l vs 3,9 ± 0,7 mmol/l) i triglicerydów (1,7 ± 0,8 mmol/l ± 0,7 vs 1,2 mmol/l), podczas gdy stężenie cholesterolu HDL (0,9 ± 0,1 mmol/l ± 0,2 vs 1,2 mmol/l) znacznie wzrosło. Można więc przypuszczać, że spożywanie fermentowanej herbaty rooibos znacznie poprawia profil lipidowy, jak również równowagę oksydo-redukcyjną, ważne zarówno w chorobach serca, jak i u osób dorosłych zagrożonych ryzykiem rozwoju chorób układu krążenia.
Inne badanie przeprowadzone na szczurach Wistar wykazało kardioprotekcyjny wpływ herbaty rooibos w przypadku urazu niedokrwiennego/reperfuzyjnego. Wyniki badań wykazały, że spożywanie rooibos poprawiło wydajność aorty po reperfuzji. Dodatkowo wykazano, że ekstrakty rooibos, zawierające największą ilość flawonoli, znacząco zmniejszyły poziom rozszczepiania kaspazy-3 i PARP (białka pro-apoptotyczne), podczas reperfuzji

Stan zapalny 
Proces zapalny zależy od syntezy oraz wydzielania mediatorów. Jednym ze źródeł są makrofagi. Lipopolisacharydy (LPS) mogą aktywować makrofagi, co skutkuje zwiększeniem ekspresji genów oraz nasileniem wydzielania mediatorów stanu zapalnego (IL-1, IL-6, TNF-α, tlenku azotu, chemokin – między innymi MCP-1). Zostało udowodnione, że MCP-1 przyczynia się do rozwoju stwardnienia rozsianego i miażdżycy. Dzięki MCP-1 (białko chemotaktyczne dla monocytów) monocyty przenikają do przestrzeni pozanaczyniowej. Flawonoidy wykazują działanie immunosupresyjne, co wielokrotnie udowodniono. Pod wpływem tych związków następowało zmniejszenie wydzielania wolnych rodników i azotanów z makrofagów oraz granulocytów obojętnochłonnych. Ponadto stwierdzono, iż pochodne flawonoidów, między innymi kwercetyna (obecna w rooibos), hamuje wydzielanie NO (tlenku azotu) i IL-1β z makrofagów należących do linii J774.2. Kwercetyna i luteolina hamują także syntezę oraz wydzielanie cytokin prozapalnych (TNF-α, IL-6). Stwierdzono również, że niektóre flawonoidy hamują procesy, które są związane z aktywacją NFκB (czynnik transkrypcyjny).
W jednym z badań tylko niefermentowana rooibos wykazał właściwości przeciwzapalne. W badaniu przeprowadzonym na szczurach, którym podano fumonizynę B1 (FB1), jako promotora raka wątroby, a następnie herbatę rooibos, zauważono istotne (p<0,05) zmniejszenie całkowitej liczby stanów zapalnych (>10μm).

Inne właściwości 
Niektóre flawonoidy zawarte w herbacie rooibos mogą działać jako diuretyk, substancje przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe, inne poprawiają pamięć i przeciwdziałają stanom lękowym. Japońscy naukowcy wykazali także korzystny wpływ tej herbaty na zaparcia, choroby skóry czy depresję. Jednak mechanizmy działania nie są jeszcze w pełni poznane.
W jednym z badań odkryto, iż polisacharydy zawarte w ekstrakcie z aspalatu wykazują silne działanie przeciw wirusowi HIV. Polisacharydy prawie całkowicie hamowały wiązanie wirusa HIV-1 w komórkach MT-4. może wynikać to z faktu, że polisacharyd z Aspalathus linearis uczestniczy w mechanizmie wiązania wirusa do komórek T.
Starzenie organizmu jest spowodowane działaniem toksycznych związków, m.in. wolnych rodników, które są wytwarzane jako produkt uboczny normalnego funkcjonowania komórek. Te wolne rodniki atakują zdrowe komórki. Przez całe życie uszkodzenia te przyczyniają się do starzenia i osłabiają układ odpornościowy. Niedawno japońscy naukowcy odkryli, że herbata rooibos zawiera substancję będącą agonistą enzymu dysmutazy ponadtlenkowej (SOD), przeciwutleniacza, który zmiata wolne rodniki i ogranicza ich szkodliwe działanie.
Bardzo szerokie spektrum właściwości herbaty z czerwonokrzewu wymaga jednak dalszych i bardziej szczegółowych badań. Większość dotychczas przeprowadzonych to doświadczenia na zwierzętach, które nie dają jednoznacznych informacji jak regularne spożywanie określonych ilości naparu z aspalatu może wpłynąć na organizm ludzki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz